reklama

Mlieko, liek života

Nech už máme akýkoľvek postoj k mlieku, rozhodne je potrebné k nášmu životu, vývinu a to už od útleho detstva.

Písmo: A- | A+

Nie každý mal od detstva kladný postoj k mlieku, rovnako ani ja. Aj keď som bol riadne oddojčený. Môj negatívny prístup k mlieku spôsobila škôlka. Mlieko bolo prevarené s peknou kožkou na povrchu (aj keď mlieko už bolo dávno pasterizované - socialistický zvyk). Mlieko sa mi zhnusilo. Myslel som si, že mlieko je naozaj také odporné s nechutnou pachuťou a musí byť nevyhnutne vždy takéto. Zmenilo sa to, až kým som nevypil pohár vychladeného čerstvého pasterizovaného mlieka. Vtedy som až zistil, že veci nemusia byť vždy také ako sa zdajú byť. Našťastie som dlho do škôlky nechodil, bez tak som tak vždy len chytil kopec chorôb a ešte mi aj odcudzili pekné pyžamo... Odvtedy je mlieko mojou každodennou potrebou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vďaka pravidelnému a niekedy priam nadpriemernému pitiu mlieka mám silné kosti a aj zuby. Samozrejme, že zdravotný stav zapríčinený mliekom je dosť individuálny. Ja viem len toľko, že mne mlieko zachránilo nohy. V priebehu roka som mal dve ťažké zlomeniny nôh. Vďaka stálemu príjmu mlieka pred aj po zranení sa mi zacelili kosti tak, ako keby som tam nikdy nič nemal. Aj keď teraz po tých rokoch mám jednu nohu o 1 cm kratšiu, nenatiahli mi ju dostatočne, vtedy bol rozdiel 2 mm. Na druhej nohe trojitá fraktúra. Mal som šesť rokov.

Prvý kaz na zuboch som mal v pätnástich (žiaľ sa mi brata nedokázalo prekonať). Kvalita zubov sa neodrazila len vďaka pitiu mlieka, ale aj tomu, že nám mama dávala fluoridové tablety, keď sme bol malí. Tak ako sa dával rybí tuk, tak ja som dostával aj fluoridové tablety.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pol litra mlieka denne by mal byť základ pre každého človeka. V neskoršom veku bude pitie mlieka a konzumácia mliečnych výrobkov nevyhnutná. Najzdravšie mlieko je ovčie. Ale nie každému chutí, podobne ako kozie. Veľa ľuďom mlieko zachránilo aj život.

Mlieko je liek života. Obsahuje najviac vitamínov, minerálov a proteínov. Nikde nenájdete toľko látok ako tu. Je to preto, že je to materské mlieko. My ako ľudia nedokážeme piť svoje vlastné materské mlieko. Nahradili sme si ho iným mliekom od rôznych zvierat. Sme jediný druh, ktorý pije (prirodzene) počas svojho života materské mlieko iných druhov. Ľudské materské mlieko je ale oproti tomu kravskému redšie a má vyšší obsah laktózy. Pitie ľudského mlieka je porovnateľné s pitím Sunaru. Aj preto sa dáva kojencom ako náhrada alebo doplnok po skončení dojčenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podrobnejšie zloženie mlieka nájdete na tejto adrese (stránka je určená pre Internet Explorer): http://www.mlieko.sk/zlozenie_m.php


Ak už niekomu mlieko nechutí, musí ho nahradiť blízkymi výrobkami, najlepšie acidofilným mliekom, alebo iným nakysnutým mliekom. Acidofilné mlieko by popri normálnom mal piť každý. Prípadne mlieko zmiešať s kakaom alebo s cereáliami, ak nedokáže vypiť čisté.

Najlepšie mlieko je plnotučné. Kvôli vyššiemu obsahu tuku je aj chutnejšie. Patríme medzi to málo krajín, kde sa vyrábajú až štyri druhy mlieka:

  • plnotučné - obsah tuku minimálne 3,5% a viac (35 g/l)

  • polotučné - obsah tuku od 1 - 3,5% (10-35 g/l)

  • nízkotučné - obsah tuku od 0,5 - 1% (5-10 g/l)

  • odtučnené - obsah tuku maximálne 0,5% (< 5 g/l)


Bežne dostať v zahraničí len plnotučné mlieko čerstvé (podľa našej mierky) a to štandardne v dvoch litroch. Polotučné mlieko považujú za tzv. „light" mlieko (väčšinou iba trvanlivé), teda ľahké, čo však u nás znamená až nízkotučné mlieko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neopomeniem ani typ mlieka podľa jeho trvanlivosti. Rozlišujeme čerstvé mlieko (3 až 5 dní), s predĺženou trvanlivosťou (do 10 dní) a trvanlivé (3 až 6 mesiacov).

Mlieko ľudia pijú už od pradávna. Nebáli sa ho piť, aj keď obsahuje množstvo baktérií, samozrejme, nevedeli to. Až vďaka pasterizácii, ktorú vyvinul Louis Pasteur, môžeme piť mlieko bez akýchkoľvek obáv o svoje zdravie. Pasterizácia nielen odstráni choroboplodné zárodky z mlieka ale aj predĺži jeho trvanlivosť (podľa typu záhrevu).

Na čerstvých mliekach sme nachádzali vždy dve označenia - pasterizované a homogenizované. Znamená to, že mlieko prešlo pasterizáciou a je skontrolované podľa všetkých platných noriem (homogenizácia je doslovne úprava nerovnorodej látky na rovnorodú látku, v prípade mlieka ide o redukciu tukových guľôčok, aby boli stráviteľné pre ľudský organizmus).

Obsah vitamínov či minerálov sa uvádza väčšinou len na čerstvom mlieku. Nie je pravdy na tom, žeby trvanlivé mlieka, vrátane spracovaných pomocou UHT na 135°C, boli zbavené týchto látok. Množstvo vitamínov sa nerozloží ani pri desaťnásobnej teplote. Ale úbytok látok nastane, približne o 5-10% oproti čerstvému mlieku.

Asi najväčšou dezinformáciou o mlieku je tzv. zahlieňovanie. Medicína však nepozná pojem zahlieňovanie orgánov. Ako sa vyjadril aj popredný svetovo uznávaný slovenský gastroenterológ Igo Kajaba (viď video nižšie).

Čo jedia naše deti? (relácia Medicína na STV, 30.1.2009):


Chcete byť zdravý? Pite mlieko!

Branislav Pírek

Branislav Pírek

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Staromešťan, patriot a liberálny konzervatívec apolitického smeru... IT špecialista, venujem sa grafike, dizajnu, počítačom, tvorbe SFX a inej kreatívnej tvorbe v IT, stolnému tenisu, kritike a iným. Mám rád umenie a dobré veci...Obľúbený výrok: "Damnant, quae non intelligunt".Web:www.piri.sk Kontakt:blog.piriosgmail.comNávštevnosť blogu: Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaPočítačeKultúra a spoločnosťDabingIné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu